Spis treści:
- Hybrydowy Fitness Club
- Trening ciała i umysłu
- Fitness na świeżym powietrzu
- Cyfryzacja klubu fitness
- Fitness z elementami grywalizacji
Pandemia zmieniła podejście i oblicze wielu firm oraz instytucji. Branża sportowa również musiała szybko dostosować się do nowych okoliczności. Choć sytuacja małymi krokami zdaje się wracać ku normalności. Wiele rozwiązań i przyzwyczajeń z pewnością jednak zostanie już z nami. Jakie rozwiązania zaadoptowane w dobie restrykcji i lockdownu pozostaną na dłużej w branży fitness? Co powinni zrobić właściciele siłowni i innych obiektów sportowych, aby wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klubowiczów w 2022 roku? Oto predykcje na nadchodzący sezon.
1. Hybrydowy Fitness Club
Wydawać by się mogło, że przeniesienie aktywności fizycznej do świata cyfrowego nie będzie dla osób ćwiczących atrakcyjną opcją. Tymczasem oferta hybrydowego członkostwa na siłowni cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To, co początkowo było jedynym rozwiązaniem pozwalającym organizować prowadzone przez instruktorów zajęcia fitness, stało się atrakcyjną alternatywą. Kiedy klubowiczom brakuje czasu na dojazd na zajęcia stacjonarne lub są oni poza stałym miejscem zamieszkania, mogę skorzystać z treningu online. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala na udział w zajęciach również osobom pozostającym na kwarantannie lub objawiającym się przebywania w większych skupiskach ludzi. Warto pamiętać, że usługi fizyczne są ograniczone do lokalizacji. Usługi cyfrowe natomiast przekraczają bariery czasu czy odległości, pozwalając zdobywać klientów spoza lokalnej społeczności. Aby móc zaoferować swoim klubowiczom tego rodzaju alternatywę dla tradycyjnej aktywności, będziesz potrzebować implementacji dedykowanej platformy, która zagwarantuje najwyższy poziom usług.
2. Trening ciała i umysłu
Holistyczna oferta klubów fitness oparta na relacji ciało-umysł zdecydowanie jest tym, w co inwestuje coraz więcej obiektów sportowych. Oferta body&mind stanowi oczywistą odpowiedź na potrzeby i oczekiwania współczesnych klientów. Po osobliwej i trudnej sytuacji związanej z pandemią wiele osób postanowiło zadbać o swoje zdrowie psychiczne jako dopełnienie zdrowia fizycznego. Warto więc postawić na zajęcia redukujące stres i łagodzące niepokój, takie jak na przykład joga czy tai-chi.
3. Fitness na świeżym powietrzu
Treningi i zajęcia wcale nie muszą ograniczać się do budynku siłowni. Jeżeli Twoi klubowicze tworzą zintegrowaną społeczność, a aktywność grupowa ich motywuje, z chęcią zaangażują się w organizowane przez Ciebie działania sportowe w plenerze. W zależności od pory roku oraz preferencji może być to wspólny jogging lub jazda na rowerze, jak również outdoorowe zajęcia fitness czy aktywności dedykowane dla konkretnych grup, np. bieganie z wózkiem dla rodziców małych dzieci. Tego typu aktywności są idealnym połączeniem ćwiczeń z możliwością przebywania na łonie natury. Pozwalają one także utrzymać bezpieczny dystans bez potrzeby rezygnacji z kontaktów społecznych. Co ważne, są również doskonałą opcją poszerzenia oferty siłowni i dotarcia do nowych miłośników fitnessu.
4. Cyfryzacja klubu fitness
Automatyzacja i digitalizacja to trendy, które dotarły niemal do każdej dziedziny naszego życia. Również na siłowni mogą okazać się ogromnym ułatwieniem zarówno dla właścicieli, jak i klubowiczów. Doskonałym przykładem współpracy technologii i fitnessu jest aplikacja mobilna. Dzięki niej za pośrednictwem smartfona klienci mogą rezerwować miejsce na ulubionych zajęciach, sprawdzić status płatności za karnet (a nawet dokonać opłaty), śledzić swoją frekwencję na treningach lub sprawdzić aktualne obłożenie obiektu. Dla właścicieli i managerów siłowni to również świetny kanał komunikacji z klubowiczami i informowania ich o nowych ofertach lub promocjach.
5. Fitness z elementami grywalizacji
Jak wynika z analiz badaczy, będący obecnie w wieku nastoletnim lub wchodzący w dorosłość przedstawiciele tzw. generacji Z, poszukują wrażeń i emocji w różnych dziedzinach życia. Ma to swoje odzwierciedlenie również w sporcie. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodego pokolenia, marki fitness coraz częściej stawiają na podejście do treningu jak do gry, nie zaś jak do sekwencyjnego wykonywania ćwiczeń. Rywalizacja pozwala zwiększać motywację do wykonywania poszczególnych aktywności. Przykładem implementacji elementów gry do sportu jest np. wyzwanie dotyczące pokonania jak najdłuższego dystansu na bieżni czy spalenia jak największej liczby kalorii w określonym czasie. Poprzez integrację aplikacji siłowni z funkcjonalnością trackowania postępów sportowych, możemy sprawić, że nasza oferta zyska zupełnie nowy wymiar i przyciągnie uwagę ludzi spragnionych wrażeń i lubiących konkurować.
Jak widzimy, mimo początkowych ograniczeń, pandemia pozwoliła również na nowo zdefiniować potrzeby klientów i przemyśleć obowiązujące rozwiązania. Dostosowując się do sytuacji, możemy pozwolić sobie na szereg nowych udoskonaleń i usprawnień, które czynią działalność obiektów sportowych jeszcze bardziej funkcjonalną, dostępną i nowoczesną. Szybka i sprawna adaptacja do nowych trendów pozwoli Ci utrzymać klientów i zwiększyć konkurencyjność Twojego obiektu.