Skip to main content

Spis treści:

Podjąłeś już decyzję o otwarciu własnego klubu fitness i opracowałeś satysfakcjonującą strategię biznesową? Gratulacje! Teraz czas na decyzję dotyczącą lokalizacji obiektu. Ma ona kluczowe znaczenie dla powodzenia Twojego przedsięwzięcia. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru miejsca, w którym wyznaczone cele będziesz osiągać zarówno Ty, jak i Twoi klubowicze! 

 


1. Czynniki demograficzne i potrzeby klientów klubu fitness

Jak wynika z raportu “The European Health & Fitness Market 2020” opracowanego przez firmę Deloitte w Polsce  przed pandemią działało blisko 3000 klubów fitness. Największe i najlepiej wyposażone oraz zorganizowane obiekty sportowe znajdowały się w centrum dużych miast. Okres lockdownu i społecznej izolacji spowodował zmianę oczekiwań i potrzeb osób chcących zadbać o regularną aktywność fizyczną. Niesprzyjająca spontanicznemu ruchowi, praca zdalna i brak konieczności dojazdu do pracy sprzyjają powstawaniu klubów fitness w dzielnicach obrzeżnych i nowo powstających osiedlach podmiejskich. Wiele osób stawia obecnie na bardziej kameralne i lepiej spersonalizowane usługi, rezygnując z popularnych i zatłoczonych miejsc. Zakup lub wynajem nieruchomości w takiej lokalizacji jest również zdecydowanie tańszy niż w centrum dużych aglomeracji. Świadomość związana ze zdrowym stylem życia wzrasta także wśród mieszkańców mniejszych miast.

 

Poszukaj więc w swojej okolicy nowych i rozwijających się osiedli mieszkalnych, którymi mógłbyś być potencjalnie zainteresowany lub miejsc, w których nie funkcjonują satysfakcjonujące klientów obiekty sportowe. Następnie sprawdź, kim są obecni lub przyszli mieszkańcy i oceń, czy jest to Twoja grupa docelowa. Przeprowadź również monitoring konkurencji oraz badanie potrzeb mieszkańców. Ciekawym rozwiązaniem może być kontakt z deweloperami budujących się osiedli, z którymi na wczesnym etapie możesz porozmawiać o powstających lokalach usługowych i zniżkach dla przyszłych mieszkańców budynku.

 

2. Dojazd i dostępność klubu fitness

Określenie grupy docelowej na etapie opracowywania biznesplanu, a następnie weryfikacja typu klienta w wybranej lokalizacji pomoże CI określić, w jaki sposób klubowicze będą docierać do Twojego klubu fitness. Jeśli okaże się, że w większości będą to osoby niezmotoryzowane, warto wybrać lokalizację w pobliżu przystanku lub w niewielkiej odległości od pobliskich budynków mieszkalnych, lub biurowych (tak, by możliwe było dotarcie pieszo lub rowerem). Jeżeli natomiast nastawiasz się na klientów dojeżdżających samochodem, zadbaj o duży i wygodny parking. Jeżeli to możliwe, postaraj się wybrać obiekt, który nie znajduje się w pobliżu ruchliwych, często zakorkowanych ulic.

 

 

3. Okoliczna konkurencja klubu fitness

Idealnym rozwiązaniem jest założenie nowego klubu fitness w okolicy, w której nie ma innych obiektów sportowych, a mieszkańcy szukają miejsca, w którym będą mogli zadbać o swoją aktywność fizyczną. Jednak działalność innych siłowni w pobliżu nie oznacza, że musisz zrezygnować z lokalizacji, która Ci odpowiada. Sprawdź, co swoim klubowiczom oferują działające już kluby fitness i oceń, czy posiadasz propozycję wartości, która spowoduje, że klienci kolejny karnet kupią właśnie u Ciebie. Być może planujesz wyposażyć swój obiekt w bardziej nowoczesny i zróżnicowany sprzęt lub organizować zajęcia grupowe, których nie zapewnia konkurencja? Jeżeli wyróżnisz się na tle innych miejsc i zadbasz o marketing oraz pozytywne Customer Experience, z pewnością przekonasz do siebie wielu klientów.


4.
Koszty zakupu lub najmu obiektu pod działalność fitness

Niezależnie od tego czy planujesz kupić nieruchomość, czy wynająć dostępny na rynku obiekt, powinieneś dokładnie określić swoje możliwości finansowe i rentowność przedsięwzięcia. Aby uzyskać korzystną ofertę, możesz skorzystać z pomocy prawnika, który ma doświadczenie w negocjacjach najmu komercyjnego lub sprzedaży nieruchomości. Upewnij się także, jaka jest wysokość opłat administracyjnych oraz warunki ewentualnych napraw i remontów.

 

5. Warunki techniczne obiektu

Jeżeli nie decydujesz się na budowę, a na wynajem lub zakup istniejącej nieruchomości, upewnij się, że wybrany obiekt spełni Twoje wymogi techniczne i sanitarne takie jak np. wysokość sufitów czy wystarczająca liczba toalet i pryszniców.  Zadbaj także o kwestie związane z klimatyzacją i oświetleniem pomieszczeń. Jeżeli miejsce, które wybrałeś, znajduje się w niewielkiej odległości od lokalów mieszkalnych, sprawdź, czy Twoja działalność nie będzie generowała zbyt dużego, uciążliwego hałasu.

 

Wybór lokalizacji pod Twój nowy klub fitness może znacząco wpłynąć na sukces całego biznesu. Warto więc poświęcić na tę decyzję odpowiednio dużo czasu i odwiedzić wiele miejsc, by znaleźć to, które spełni Twoje oczekiwania i pomoże odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania przyszłych klientów.