Spis treści:
- Zajęcia fitness w biurze. Dlaczego warto?
- Jak zorganizować trening w biurze?
- Nie tylko zajęcia fitness. Co jeszcze sprawdzi się w siedzibie firmy?
Kto powiedział, że trening może odbywać się tylko w klubie fitness? Świetnym pomysłem może okazać się organizowanie zajęć… w biurze. Przeczytaj, jak nawiązać współpracę z firmami i jakie usługi im zaproponować.
Twoimi potencjalnymi klientami są nie tylko osoby fizyczne. Pracodawcy coraz częściej inwestują w zdrowie swoich pracowników, dlatego warto zaproponować im wsparcie w tym zakresie. Dzięki dobrze przygotowanej ofercie korporacyjnej możesz nawiązać satysfakcjonującą współpracę z lokalnymi firmami. Twoją kartą przetargową może być nie tylko niższa cena karnetów dla pracowników, ale też dojazd do ich miejsca pracy i organizowanie treningu w biurze.
Zajęcia fitness w biurze. Dlaczego warto?
Trening w biurze może być o wiele ciekawszą alternatywą dla ćwiczeń na siłowni. Przede wszystkim osoba planująca trening nie musi wybierać się do klubu – to klub przychodzi dla niej. Dzięki temu, że trener pojawia się w wyznaczonych dniach, łatwiej jest zachować regularność ćwiczeń. Za to o wiele ciężej jest znaleźć powód, by odpuścić sobie trening: paskudna pogoda czy korki nie są wymówką, gdy zajęcia odbywają się w sali obok.
Dużym plusem jest też stała, najlepiej niewielka liczba uczestników zajęć. Paradoksalnie dla wielu osób, które chciałaby zacząć się ruszać, przeszkodą jest ich aktualna kondycja. Może się okazać, że wśród znajomych o wiele łatwiej będzie przełamać opory. Niewielkie grono ćwiczących sprzyja także lepszej komunikacji między trenerem a ćwiczącymi. Prowadzący jest w stanie skupić się na pojedynczych osobach, śledzić ich postępy i na bieżąco dostosowywać ćwiczenia do ich możliwości.
Jak zorganizować trening w biurze?
Na początek należy zapewnić odpowiednie pomieszczenie do ćwiczeń. Upewnij się, że sala przeznaczona do biurowych treningów jest odpowiednio duża, pozwala na zachowanie wygodnych odstępów między ćwiczącymi, oraz że nie trzeba będzie za każdym razem poświęcać zbyt wiele czasu na tworzenie wolnej przestrzeni (najlepiej sprawdzą się sale konferencyjne, w których nie ma zbyt wielu sprzętów).
Druga sprawa to akcesoria do ćwiczeń. Niektóre firmy decydują się na kupno sprzętu dla swoich pracowników, ale jedną z zalet współpracy z klubem jest fakt, że nie muszą się o to troszczyć. Pamiętaj, by trenerzy byli zawsze wyposażeni w sprzęt niezbędny do danego treningu: maty, kostki i koce do jogi, paski, gumy czy ciężarki (warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w nadprogramowe zestawy). Dbaj o to, aby sprzęt był zawsze sprawny i czysty (warto dezynfekować go po i przed zajęciami).
Nie zapomnij o promocji treningów. Najważniejszy krok to pozyskanie klienta, czyli firmy, ale przez cały czas warto przypominać o zajęciach samym pracownikom. Wspólnie z klientem możecie stworzyć prosty system przypominania o treningach – krótki mail czy wpis w firmowym intranecie powinny wystarczyć.
Nie tylko zajęcia fitness. Co jeszcze sprawdzi się w siedzibie firmy?
Masaż biurowy
Masaż w biurze jest coraz popularniejszą usługą. Jeśli masz w swojej załodze fizjoterapeutów lub masażystów, świetnym pomysłem będzie włączenie biurowych masaży do oferty Twojego klubu. 15-minutowa sesja to fantastyczny sposób na rozluźnienie napiętych mięśni i profilaktykę bólów kręgosłupa.
Wspólnie z pracodawcą stwórzcie listę osób chętnych na masaż, dzięki któremu będziecie w stanie ustalić czas pracy. Jeśli chodzi o potrzebny sprzęt, zapewnij łóżko do masażu. Dobrym pomysłem będzie też kupno olejków aromaterapeutycznych i włączanie muzyki relaksacyjnej w trakcie masażu.
Mindfulness i ćwiczenia oddechowe
W zachodnim świecie coraz bardziej ceni się mądrość wschodu. Poza jogą, która jako system integruje ciało i umysł, popularnością cieszą się węższe praktyki, takie jak mindfulness (praktyka uważności) i ćwiczenia oddechowe. Te z pozoru proste aktywności to coś więcej niż proste skupienie się.
- mindfulness ma różne odmiany. Dwie najważniejsze to Mindfulness-Based Stress Reduction i Mindfulness-Based Cognitive Therapy
- ćwiczenia z oddechem polegają m.in. na regulowaniu intensywności i długości wdechu i wydechu oraz angażowaniu różnych części ciała (brzuch, przepona, klatka piersiowa; oddychanie nosem i ustami)
Choć wydaje się, że ćwiczenia z uważnością i oddechem nie wymagają specjalistycznej wiedzy, powinny się odbywać pod okiem doświadczonego nauczyciela – szczególnie na początku. Jeśli masz takiego w swoim zespole, koniecznie włącz prowadzone przez niego zajęcia do oferty dla firm.
Warsztaty dietetyczne dla firm
Zatrudniasz dietetyka? Rozważ opcję organizowania wykładów na temat zdrowego odżywiania lub warsztatów gotowania dla pracowników. Oprócz zajęć dla większych grup możesz zaproponować organizację indywidualnych konsultacji z dietetykiem.
Zajęcia i spotkania ze specjalistami z zakresu zdrowego stylu życia w siedzibie klienta to świetny pomysł na rozwinięcie oferty Twojego klubu. Kluczem do sukcesu jest dokładne przeanalizowanie usług, które możesz zaproponować, przygotowanie przekonującej oferty i sprawna współpraca z klientem przez cały czas trwania umowy.