Skip to main content


Spis treści:

W dobie atrakcyjnych ofert cenowych, braku długoterminowych umów i konkurencyjnego wyposażenia, trudno zatrzymać u siebie klientów na dłużej. Wielu z nich migruje z jednego klubu fitness, do drugiego, nie przywiązując się do miejsca, czy osób, które współtworzą społeczność.

W jaki sposób możemy wpłynąć na wydłużenie cyklu życia klienta? W poniższym artykule przedstawię 5 praktyk, które pozwalają skutecznie zatrzymać klubowiczów na dłuższy okres czasu w naszym klubie i wpływają na polecenie naszej marki, jako tej, która charakteryzuje się profesjonalnym podejściem i najwyżej jakości świadczonymi usługami.

Wykwalifikowany personel

Pracownicy są największą wartością w firmie. To oni mają bezpośredni kontakt z klientem i to oni są wartością dodaną klubu fitness w okresie, kiedy podaż jest bardzo duża i trudno być konkurencyjnym. Wykwalifikowany personel jest kluczem i podstawą prawidłowego funkcjonowania klubu fitness.

Począwszy od pracowników obsługi klienta, którzy są w stanie zbadać potrzeby klientów i dobrać odpowiednią ofertę lub dosprzedać produkty, ale również potrafią zadbać o dobrą atmosferę w klubie fitness. Jest to istotne z punktu widzenia postrzegania marki przez odbiorców.

Instruktorzy fitness i trenerzy personalni mogą w znaczący sposób wydłużyć cykl życia klienta, a w wielu przypadkach to właśnie dzięki swojej renomie pozyskują nowych klubowiczów i wypływają na przywiązanie klientów do jednego miejsca/marki.

Lokalizacja klubu i godziny otwarcia

Według badań ważnym aspektem wyboru klubu fitness jest jego lokalizacja i godziny otwarcia. Dobrze zdefiniowana grupa odbiorców może nakreślić charakter klubu i jego funkcjonowanie.

Bardzo dobrze sprawdzają się klubu czynne całodobowo. Nie musi być to fanaberia i generowanie dodatkowych kosztów wynikających z dodatkowo zatrudnionego personelu, ponieważ wielu dostawców bramek wejściowych i systemów oferuje rozwiązania, które zapewniają bezobsługowe działanie obiektów.

Początkowy koszt jest stosunkowo duży, jednak z czasem następuje zwrot z inwestycji i docelowo takie rozwiązanie jest korzystniejsze z perspektywy finansowej.

 

[vc_single_image image=”5665553″ img_size=”full” alignment=”center”]

 

Kompleksowe wyposażenie

Kluby fitness powinny być różnorodne i nie powinny ograniczać się tylko do podstawowych stref treningu. Coraz więcej klientów w sposób różnorodny wykonuje trening, dlatego ważne jest, aby w klubie znalazły się oprócz klasycznej strefy cardio, czy strefy maszyn i wolnych ciężarów:

  • strefa do zajęć Crossfit,
  • strefa strechingu i mobility,
  • strefa TRX,
  • sauna,
  • indoor cycling,

Zapewni to oprócz pozytywnej, ogólnej oceny klubu dotarcie do szerszego grona odbiorców, a co za tym idzie, większą sprzedaż karnetów i usług.

Atrakcyjna oferta zajęć fitness

Jak wynika z badań, w roku 2019 zajęcia fitness będą przeżywać renesans. Klienci coraz chętniej korzystają z zajęć grupowych, ze względu na wygodę (brak konieczności posiadania wiedzy na temat konkretnych ćwiczeń), ale również ze względu na efekty (motywacja grupowa, profesjonalny personel).

Wielu klientów traktuje zajęcia fitness, jako tańszą alternatywę treningów personalnych. W końcu praktycznie każdy oferuje dostęp do zajęć grupowych w cenie zakupionego karnetu, a oprócz szerokiej oferty, dostajemy również profesjonalnego instruktora, dzięki któremu w niedługim czasie jesteśmy w stanie osiągnąć założone cele.

Warto zadbać o różnorodność zajęć fitness, pamiętając zarówno o porannych, jak i popołudniowych blokach zajęć. Sprawdza się łączenie zajęć siłowych lub siłowo-wytrzymałościowych z zajęciami mentalnymi.

Przykład:

18:00 – 19:00 – trening obwodowy / full body workout

19:00 – 19:30 – mobility / stretching

Część osób z chęcią zostaje na dwóch zajęciach w bloku, jeżeli są one ze sobą logicznie połączone.

Warto zadbać o atrakcyjność oferty i zróżnicowany personel, tak aby umożliwić swobodny wybór klientowi. O ile charakter konkretnych zajęć jest podobny w wielu klubach, o tyle istotny jest personel. To instruktorzy i trenerzy są kluczowym aspektem wyboru zajęć przez klubowiczów i to oni wpływają na zainteresowanie i frekwencję na zajęciach.

 

[vc_single_image image=”5665554″ img_size=”full” alignment=”center”]

 

User Experience

Klubowicze współtworzą klub fitness i to oni zapewniają przychód i możliwość rozwoju przedsiębiorstwa. Należy zadbać nie tylko o dobre relacje z klientami, ale również o zebranie informacji zwrotnej i wdrożenie niektórych zaleceń, aby spełniać potrzeby klientów i podnieść jakość oferowanych usług.

Postrzeganie klubu fitness z perspektywy personelu może być odmienne, w porównaniu z klubowiczami. Dobrą praktyką jest tworzenie ankiet dla klientów, w których to klubowicze mogą wyrazić swoje zadowolenie, ale również obszary, które uważają za niedostatecznie dobre, wymagające poprawy. Czasami problemem są tak prozaiczne sprawy, jak brak wieszaków na ręcznik pod prysznicem, brak wystarczającej ilość mat do treningu, czy sugestie dotyczące wprowadzenia nowych zajęć fitness.

Działanie takie pozwala niewielkim nakładem finansowym poprawić jakość oferowanych usług, klubowicze czują się docenieni i mają świadomość współtworzenia społeczności klubu fitness, co przekłada się na wydłużenie ich cyklu życia klienta.

Pamiętaj o obecnych klientach – to oni współtworzą Twój klub fitness

W obecnym podejściu klubów fitness można zaobserwować nieustającą walkę o nowych klientów. Zapominają one o osobach, które już pozyskali i są ich aktywnymi użytkownikami.

Warto skupić się w takiej samej mierze na pozyskaniu nowych użytkowników, jak i na działaniach, które pozwolą zatrzymać obecnych na długi okres czasu, bez obawy o wysoki współczynnik churn rate (rezygnacji z karnetów).