Skip to main content

Spis treści:

 

Aktywność fizyczna staje się coraz popularniejsza a potrzeby i oczekiwania klientów obiektów sportowych – coraz bardziej zdywersyfikowane. Jako przedsiębiorca powinieneś być na nie otwarty. Aby zdobyć nowych klientów, warto wyjść naprzeciw wymaganiom i trendom rynkowym wprowadzając dedykowane zajęcia dodatkowe – na przykład zajęcia prenatalne dla aktywnych mam oraz treningi siłowe dla kobiet w ciąży. To bez wątpienia będzie strzał w dziesiątkę!

Zajęcia dla kobiet w ciąży — kto może z nich skorzystać?

Choć sama nazwa wskazuje na to, że z zajęć dla kobiet ciężarnych mogą korzystać wszystkie panie będące w ciąży, wcale tak nie jest. Wiele zależy od tego, czy zgodę na aktywność wyrazi lekarz prowadzący. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych,  od drugiego trymestru ciąży ćwiczyć może każda przyszła mama. Znalezienie motywacji do ćwiczeń w tym szczególnym okresie, to nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego, zamiast ćwiczyć w domu, kobiety wolą skorzystać zajęć grupowych oraz
z pomocy trenerów i profesjonalnych instruktorów. 


Przykłady zajęć dla przyszłych mam


Kobieta w ciąży wymaga szczególnej troski i opieki, dlatego kluczowe jest zatrudnienie trenerów i instruktorów specjalizujących się w tej tematyce. Ofertę zajęć powinna natomiast uwzględniać aktywności, które przynoszą kluczowe korzyści dla przyszłych mam. Należą do nich:

  • Zwiększenie przepływu krwi przez macicę i łożysko.
  • Wzmocnienie wydolności układu oddechowego
  • Zwiększenie elastyczności i wytrzymałości mięśni
  • Zmniejszenie częstotliwości zaparć
  • Pozytywny wpływ na układ krążenia
  • Wydłużenie laktacji
  • Redukcja stresu

Wśród ciężarnych ogromną popularnością cieszą się zajęcia takie jak:

Taniec — Grupowe zajęcia dla kobiet w ciąży to świetna alternatywa dla aerobiku. To doskonała okazja, aby odstresować się, tańcząc w rytm muzyki. Taka aktywność wzmacnia mięśnie, co jest szczególnie istotne podczas porodu. Ponadto taniec niweluje ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i pomaga lepiej radzić sobie z cukrzycą ciążową.

Joga — pomaga kobietom utrzymać napięcie mięśniowe i zachować elastyczność, co w znacznym stopniu może ułatwić poród. Aktywność fizyczna trwająca przed i w trakcie ciąży wpływa na cały organizm kobiety. Pomaga wzmocnić mięśnie
i poprawić wydolność organizmu co jest istotne na każdym etapie ciąży i połogu. Joga jest jednym z najchętniej wybieranych zajęć dla kobiet w ciąży, dlatego warto zatrudnić trenera, który specjalizuje się w jodze prenatalnej.

Pilates — jest szczególnie polecany dla kobiet, które po porodzie marzą o jak najszybszym powrocie do formy. To specjalistyczny zestaw ćwiczeń, który pomaga wzmocnić osłabione mięśnie. Dzięki tym ćwiczeniom kobiety ciężarne mogą zwiększać świadomość swojego ciała, ucząc się, jak ono funkcjonuje. To bardzo ważne zwłaszcza w trakcie porodu, kiedy prawidłowe oddychanie i dostrzeganie zmian zachodzących w ciele pomaga im wydać dziecko na świat. 

Body Ball — to ćwiczenia z wykorzystaniem piłek, które znajdują się także na salach porodowych. Ćwiczenia na nich pozwalają na przygotowanie się do tego trudnego momentu w życiu każdej ciężarnej. Body ball jest doskonałą alternatywą dla innych ćwiczeń relaksacyjnych i równoważnych.

Stretching — jest świetnym sposobem na wyciszenie i utrzymanie elastycznego ciała. Rozluźnienie mięśni w ciąży pomaga w różnego rodzaju bólach. W ofercie siłowni możesz wprowadzić zajęcia relaksacyjne odbywające się przy akompaniamencie spokojnej muzyki. 

Zajęcia aerobowe — Ćwiczenia aerobowe pomagają wzmocnić serce i poprawiają wydolność organizmu. Podczas aerobiku kobiety wykonują ćwiczenia w grupie, co pomaga im poradzić sobie ze stresem związanym z porodem. Paniom w tym szczególnym okresie zaleca się co najmniej 150 minut aerobów w tygodniu.

Trening siłowy — wykonywany w ciąży pod okiem instruktora i z niewielkim ciężarem jest w pełni bezpieczny. Wzmacnia on wszystkie mięśnie, pozytywnie wpływając na cały organizm kobiety.  Amerykański Uniwersytet Położnictwa i Ginekologii zaleca 30 minut średniej intensywności ćwiczeń dla każdej kobiety w stanie błogosławionym.

 

Nowi klienci na Twojej siłowni

Poza korzyściami zdrowotnymi kobiety ciężarne poszukują także okazji do socjalizacji i przebywania w grupie osób, które rozumieją ich aktualny stan. Doskonałą okazją do tego są właśnie zajęcia fitness stanowiące idealną przestrzeń do poznania się, wymiany doświadczeń, wspólnej motywacji, a być może także do nawiązania długotrwałej i głębszej relacji zarówno z innymi uczestniczkami zajęć, jak i samym klubem fitness. Tak pozytywne wrażenia zwiększają szansę na to, że klubowiczki chętnie polecać będą Twój obiekt swoim znajomym.

Kolejną korzyścią z wprowadzenia do oferty zajęć dla kobiet w ciąży jest fakt, że można zorganizować je w godzinach, które są zdecydowanie mniej oblegane przez innych klientów siłowni. Przyszłe mamy często już na wczesnym etapie ciąży ograniczają aktywność zawodową, przygotowując się do nowej roli. Dzięki temu wypełnisz w swoim klub fitness tzw. martwe godziny – (poranki i wczesne popołudnia).

Klubowiczki, które podczas ciąży aktywnie ćwiczyły na siłowni i były zadowolone z jej usług, chętnie wrócą do niej po porodzie. Doskonałym rozwiązaniem może więc okazać się wprowadzenie zajęć dla kobiet z dziećmi, podczas których młode mamy mogą ćwiczyć ze swoimi maluszkami pod opieką profesjonalnego instruktora. Możesz także wprowadzić specjalny karnet dla kobiet ciężarnych, który ulega zawieszeniu na czas porodu i połogu, a wznawia się, kiedy kobieta jest już gotowa wrócić do aktywności i walki o idealną sylwetkę.