Skip to main content

Spis treści:

Kiedy prowadzisz własny biznes, kluczowa jest dla Ciebie jego efektywność i rentowność. Wszelkie kroki biznesowe podejmowane powinny być zatem w oparciu o analizę zebranych informacji, by osiągnąć cel, jakim jest poprawa satysfakcji klubowiczów, pozyskanie nowych klientów i zwiększenie przychodów. By to osiągnąć, musisz zrozumieć dynamikę, która stoi za sukcesem siłowni, parku trampolin czy innego obiektu sportowego lub rekreacyjnego. W dobie galopującej cyfryzacji śledzenie kluczowych wskaźników wydajności (KPI) to niezbędny krok na drodze do uzyskania konkurencyjności rynkowej i zwiększenia rentowności. 

 

Oto wskaźniki efektywności, które powinieneś mierzyć i analizować w Twoim obiekcie sportowym! 


Czym są kluczowe wskaźniki wydajności?

Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) to najważniejsze parametry taktyczne, które przedsiębiorcy definiują dla swojej działalności. Na ich podstawie uzyskują informacje zwrotne, które pomagają ocenić, czy podejmowane działania przynoszą pożądane rezultaty biznesowe. Aby dzięki wskaźnikom wydajności otrzymać merytoryczny feedback, muszą być one mierzalne (ilościowe), jasne, konkretne i przejrzyste. Do najważniejszych obszarów zastosowania KPI w obiektach takich jak siłownia, klub fitness, park trampolin, itp. należą analizy biznesowe i działania sprzedażowo-marketingowe: 

 

Wskaźniki biznesowe dla obiektu sportowego
  • Koszt pozyskania klienta (z ang. Customer Acquisition Cost, CAC)
    Wskaźnik CAC pomaga oszacować kwotę, którą przeznaczasz na pozyskanie nowego klienta. Uzyskuje się go poprzez zsumowanie kosztów sprzedaży, marketingu i sprzętu, czyli tego, co niezbędne, by przekonać klienta do zakupu Twojego produktu lub usługi. Umożliwia to obliczanie zysków i strat Twojego obiektu sportowego.

  • Zwrot z Inwestycji (z ang. Return on Investment, ROI)
    ROI pozwala określić stosunek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a osiągniętym zyskiem. Jest on szczególnie ważnym wskaźnikiem w działaniach marketingowych. Przykładowo, biorąc pod uwagę budżet przeznaczony na przeprowadzanie kampanii oraz liczbę pozyskanych dzięki niej klientów, możemy obliczyć, ile wynosił koszt akwizycji każdego klubowicza. Miernik ten pomaga zatem podejmować bardziej świadome decyzje inwestycyjne, dostarczając niezbędnych danych na temat efektywności wcześniejszych kroków.
  • Wartość cyklu życia klienta (z ang. Customer Lifetime Value, CLV)
    Za tą pozornie skomplikowaną nazwą kryje się całkowita wartość finansowa uzyskana przez firmę dzięki pojedynczemu klientowi podczas całego trwania jego interakcji z marką. Jej celem, poprzez analizę zachowań klubowiczów, jest maksymalizacja zysków dzięki dotarciu do klientów o największej potencjalnej wartości dla klubu fitness. Metryka ta pomaga również poprawić utrzymanie klientów (które jest relatywnie tańsze względem procesu pozyskania nowych). Co więcej, CLV jest również dobrym miernikiem zadowolenia klientów, średniej długości członkostwa w klubie oraz wskaźników rezygnacji z karnetów.

 

Wskaźniki marketingowe i sprzedażowe dla obiektu sportowego
  • Wskaźnik Rekomendacji Netto (z ang. Net Promoter Score, NPS)
    Z narzędzia tego skorzystamy, aby ocenić lojalność i satysfakcję klientów klubu fitness. W tym celu klubowicze proszeni są o wypełnienie ankiety (fizycznej lub online), w której w skali 0-10 określają prawdopodobieństwo, że polecą znajomym usługi danego obiektu sportowego lub rekreacyjnego. Pozwala to poznać opinię i poziom lojalności osób uczęszczających do klubu.

  • Potencjalni klienci (z ang. Marketing Qualified Leads, MQL)
    Z marketingowego i sprzedażowego punktu widzenia potencjalnym klientem obiektu sportowego stają się osoby, które na jakimkolwiek etapie interakcji z firmą wyraziły zainteresowanie jej usługami. Pracownicy odpowiedzialni za pozyskiwanie nowych klubowiczów indywidualnie oceniają perspektywę sprzedaży karnetu i prawdopodobieństwo skuteczności ewentualnych działań sprzedażowych. Analiza tego procesu pozwala zatem określić, ile potencjalnych klientów faktycznie staje się lojalnymi klubowiczami.

  • Ruch w witrynie internetowej
    Strona internetowa stanowi podstawowy punkt styku klienta z Twoim obiektem sportowym i źródło przychodów oraz reklamę oferowanych usług. Liczba wejść na stronę i ruchy, jakie wykonuje na niej potencjalny klient, pozwalają określić, czy zainteresowanie usługami klubu fitness w określonym czasie spada, rośnie czy też pozostaje niezmienne. Dzięki tym analizom możliwe jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności strony oraz optymalizacja pod kątem wyszukiwarek.
  • Współczynnik konwersji
    Jest to podstawowa metryka służąca określeniu skuteczności działań sprzedażowych i marketingowych. W tym wypadku za konwersję należy uznać przekształcenie osoby zainteresowanej usługami siłowni w pełnoprawnego klubowicza. Na podstawie analizy liczby i wartości sprzedanych w określonym czasie karnetów, możemy dokonać predykcji zysków na kolejny okres i zaplanować budżet. Na współczynnik konwersji może mieć wpływ wiele czynników, w tym rozmiar siłowni, baza klientów i kompetencje pracowników.

 

Śledzenie i analiza wymienionych wyżej wskaźników KPI oraz dokonywanie niezbędnych korekt w oparciu o pozyskane dane to niezbędne działania, które pozwolą Ci rozumieć zachodzące w Twoim klubie procesy i wdrażać zmiany służące maksymalizacji zysków. Dzięki świadomym decyzjom będziesz w stanie optymalizować Twój budżet i koszt pozyskania klientów. Pomoże Ci w tym skuteczne i spersonalizowane oprogramowanie do zarządzania obiektem sportowym, w którym znajdziesz moduł poświęcony raportom i analizie danych.

Umów się na darmową prezentację systemu OOS i dowiedz się, jak mierzyć i zwiększać wydajność Twojego biznesu.