Spis treści:
- Określ wielkość przestrzeni użytkowej siłowni
- Zacznij od niezbędnego wyposażenia klubu fitness
- Oszacuj budżet przeznaczony na wyposażenie klubu fitness
- Postaw na jakość i wygodę użytkowania sprzętu fitness
- Wyróżnij się na tle konkurencji
Realizacja przedsięwzięcia, jakim jest otworzenie własnego klubu fitness, wymaga metodycznego działania krok po kroku. Jeśli określiłeś już swój model biznesowy i wybrałeś idealną lokalizację, najwyższy czas na dobór odpowiedniego sprzętu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kompletując wyposażenie siłowni.
1. Określ wielkość przestrzeni użytkowej siłowni
Klub fitness to nie tylko strefa cardio, maszyn i wolnych ciężarów. W swoich planach musisz uwzględnić miejsce na sale fitness, recepcję, szatnie, łazienki pomieszczenia biurowe i magazyny. Być może decydujesz się także na saunę lub gabinet masażu?
Oblicz, ile miejsca pozostaje na zagospodarowanie przestrzeni sprzętami sportowymi i podziel je tematycznie, np.:
-
-
- strefa cardio,
- strefa fitness,
- strefa wolnych ciężarów,
- strefa maszyn,
- strefa cross fit.
-
Kiedy określisz powierzchnię, jaką możesz przeznaczyć na poszczególne obszary, zrób listę sprzętów, które chciałbyś zakupić w pierwszej kolejności i sprawdź, jaką część miejsca zajmą. Jeśli wciąż będziesz dysponować wolną przestrzenią, dopisuj kolejne elementy wyposażenia.
2. Zacznij od niezbędnego wyposażenia klubu fitness
Masz wątpliwości co do tego, jakie elementy wyposażenia siłowni należą do kategorii “must have”? Sprzęty, z których korzystają klubowicze to, oczywiście, indywidualna sprawa, jednak niektóre z nich cieszą się szczególną popularnością.
W strefie cardio będą to, rzecz jasna, bieżnie, rowery stacjonarne oraz orbitreki, zwane inaczej crosstrainerami czy trenażerami eliptycznymi. Do wolnych ciężarów należą hantle, (ich waga waha się zazwyczaj od 0.5kg do ok. 50 kg) oraz sztangi z wymienialnymi talerzami o różnej wadze. Do efektywnego treningu niezbędne będą także ławeczki o regulowanym oparciu i wolnostojące konstrukcje (twz. racki) umożliwiające odkładanie ciężaru podczas ćwiczeń poszczególnych części ciała.
W kwestii maszyn powinieneś dobrać sprzęt tak, by trening całego ciała nie stanowił problemu. W zależności od miejsca, jakim dysponujesz, wybierz kilka maszyn do każdej partii. Idealnym rozwiązaniem będzie tzw. atlas — wielofunkcyjne urządzenie, które umożliwia trening wielu partii mięśniowych dla kilku osób w tym samym momencie. Aktywność typu CrossFit znacząco ułatwi tzw. klatka, która pozwala na funkcjonalny trening całego ciała. Do wyposażenia niezbędnego podczas zajęć fitness należą natomiast: maty, ciężarki, gumy, kettle, piłki gimnastyczne i lekarskie, taśmy TRX, gryfy typu Space Bar oraz rollery.
3. Oszacuj budżet przeznaczony na wyposażenie klubu fitness
W początkowej strategii zapewne wstępnie kalkulowałeś planowane koszta. Rzeczywistość często jednak weryfikuje pierwotne założenia. Sprawdź, czy sporządzony kosztorys jest aktualny i określ kwoty, jakie możesz przeznaczyć na wyposażenie każdej ze stref. Większość sprzętów w przystępnych cenach bez problemu znajdziesz w dużych sklepach detalicznych. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, zacznij od tych elementów wyposażenia, które uznałeś za najważniejsze.
Kwestią wymagającą dokładnego rozważenia jest także opcja finansowania. Zastanów się, czy korzystniejszym wyborem będzie zakup sprzętu, czy jego “dzierżawa”. Nabycie wyposażenia na własność sprawi, że będzie ono stanowić Twoje aktywa, które b ędziesz mógł w przyszłości spieniężyć. Leasing natomiast daje Ci możliwość wymiany sprzętu fitness co kilka lat, dzięki czemu zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami na rynku. Warto skonsultować tę kwestię z księgowym lub doradcą podatkowym
4. Postaw na jakość i wygodę użytkowania sprzętu fitness
Inwestycja w jakość zawsze jest dobrym pomysłem. Sprzęt, który jest trudny w obsłudze lub wymaga ciągłego serwisowania, generuje dodatkowe koszty dla właściciela i negatywnie wpływa komfort i doświadczenia klubowiczów. Zanim zdecydujesz się na zakup poszczególnych elementów wyposażenia, przeczytaj dostępne w Internecie recenzje i opinie użytkowników. Jeśli masz znajomych z branży fitness, zapytaj ich, jakie marki polecają. Możesz także sam przetestować różne akcesoria i maszyny lub wybrać się na targi fitness, gdzie zaczerpniesz wielu rad, opinii i inspiracji.
5. Wyróżnij się na tle konkurencji
Wyposażając swój klub fitness, upewnij się, że możesz zaproponować klubowiczom coś, czym nie może pochwalić się Twoja konkurencja. Może to być na przykład profesjonalna klatka treningowa do crossfitu, sprzęt do ćwiczenia na dworze (jeśli dysponujesz taką przestrzenią), trampoliny, rury do zajęć pole dance czy strefa treningu sportów uderzanych. Pamiętaj także, że klub fitness tworzą także elementy dodatkowe takie jak sauna, punkt gastronomiczny czy gabinet masażu.
Skompletowanie wyposażenia klubu fitness to czasochłonne i odpowiedzialne zadanie, które bezpośrednio przełoży się na doświadczenia klubowiczów. Warto więc dokładnie przemyśleć zakup poszczególnych sprzętów uwzględniając ich jakość oraz unikalność, która pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję.