Spis treści:
- Jakie rodzaje sauny sprawdzą się w klubie fitness?
- Jakie korzyści sauna daje użytkownikom siłowni?
- Jakie korzyści sauna może przynieść Twoich siłowni?
- O czym powinieneś pamiętać, instalując saunę w klubie fitness?
Już w VIII wieku pochodzący z Europy Środkowej Słowianie korzystali z pierwszych powstałych na tych terenach łaźni parowych. W dzisiejszych czasach osoby aktywne fizycznie również zdają sobie sprawę z prozdrowotnych korzyści, jakie daje regularne korzystanie z sauny. Urządzenie to coraz częściej stanowi integralny element wyposażenia klubów fitness, siłowni i innych obiektów sportowych. Czy warto w nie inwestować? Jakie są koszty instalacji sauny w zamkniętym pomieszczeniu? Jakie efekty można osiągnąć dzięki niej?
Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Jakie rodzaje sauny sprawdzą się w klubie fitness?
Sauną nazywamy pomieszczenie, w którym — w zależności od rodzaju — panuje temperatura od 45 do około 110 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza wahająca się od 10 do 100 %. Na rynku spotkać można kilka typów saun. Do najchętniej wybieranych jako dodatkowe wyposażenie siłowni należą:
- Sauna fińska — ten rodzaj charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza (5-15%) i bardzo wysoką temperaturą (60 – 110 °C). Wyłożona jest drewnem i wyposażona w wypełniony kamieniami piec, co nadaje jej nastrojowego i relaksującego klimatu. Do podgrzewacza można dodać aromatyczne olejki lub dolać wody, aby kontrolować ciepło i wilgotność w pomieszczeniu.
- Sauna na podczerwień (infrared) – w tym rodzaju sauny zamiast wody i gorących kamieni wykorzystywane są promienie światła podczerwonego. Panuje w nim optymalna wilgotność i temperatura nieprzekraczająca 60 stopni Celsjusza. Dzięki temu, o ile nie występują przeciwskazania zdrowotne, z tego rodzaju sauny mogą korzystać dzieci i osoby starsze. Emitowane przez podczerwień fale wnikają w głąb ciała na głębokość wynoszącą ok. 3,5 cm, co pozwala na odpowiednie nagrzanie i rozluźnienie mięśni.
Jakie korzyści sauna daje użytkownikom siłowni?
Liczne korzyści wpływające na zdrowie oraz lepsze samopoczucie powodują, że wśród osób aktywnych fizycznie, łaźnie posiadają liczne grono wielbicieli. Do najbardziej znanych właściwości, dzięki którym klubowicze na pewno zechcą skorzystać z sauny w ramach oferty Twojej siłowni, należą:
- intensywne nawilżanie suchej skóry,
- rozluźnienie oraz regeneracja spiętych i obolałych mięśni (np. po treningu),
- stymulacja układu hormonalnego, który pozytywnie reaguje na ciepło, uwalniając hormony korzystne dla stanu zdrowia np. beta-endorfinę odpowiadającą za działanie przeciwbólowe i redukcję stresu,
- oczyszczenie organizmu z toksyn poprzez intensywne pocenie się,
- przyspieszenie tętna i metabolizmu, co wspomaga proces utraty kalorii,
- poprawa funkcji układu odpornościowego poprzez uwalnianie białych krwinek, limfocytów i innych komórek biorących udział w zwalczaniu infekcji,
- zapobieganie atrofii, czyli utracie mięśni,
- poprawa ruchomości stawów.
Jakie korzyści sauna może przynieść Twoich siłowni?
Wpływ sauny na kondycję fizyczną korzystających z niej osób jest bezsprzeczny. Tego typu usługa stanowi również doskonałą inwestycję w miejscu, które szczególnie dba o zdrowie i sprawność — na siłowni lub w klubie fitness. Jeżeli konkurencyjne obiekty sportowe w Twojej okolicy nie posiadają w swojej ofercie możliwości z korzystania z sauny, taka opcja będzie stanowiła świetny wyróżnik dla Twojego obiektu. Zwiększenie się potencjalnej grupy Twoich klientów pozwoli Ci wygenerować zysk, który błyskawicznie zwróci zakup urządzenia. Co więcej, instalacja oraz utrzymanie łaźni typu indoor (wewnętrznej) jest łatwe i stosunkowo tanie (ceny sauny wraz z montażem wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych).
O czym powinieneś pamiętać, instalując saunę w klubie fitness?
Jeżeli na etapie projektowania siłowni lub w trakcie funkcjonowania otwartego już klubu fitness, zdecydujesz się na zamontowanie sauny, pamiętaj, aby skutecznie promować tę pozycję w Twojej ofercie. Upewnij się, że informacja o tej usłudze dotarła do jak największego grona potencjalnie zainteresowanych. Nie zapomnij też o poinformowaniu Twoich klubowiczów o kluczowych zasadach poprawnego korzystania z sauny oraz o ewentualnych przeciwskazaniach. Do tych ostatnich należą między innymi: ciąża, aktualna menstruacja, choroby nowotworowe, epilepsja, miażdżyca czy klaustrofobia. W przypadku wielu chorób lekarz również może zalecić powstrzymywanie się od korzystania z łaźni. Twoi klubowicze powinni być tego świadomi. Dbaj także o regularne czyszczenie (na rynku dostępne są dedykowane specyfiki do mycia tego typu pomieszczeń) oraz odgrzybianie sauny.
Podsumowując, sauna stanowi doskonałe uzupełnienie aktywności fizycznej i dbałości o zdrowy tryb życia. Dla właścicieli siłowni jest to natomiast wyróżnik konkurencyjny i wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom klientów. Satysfakcja klubowiczów przełoży się natomiast na budowanie ich lojalności wobec marki i wymierny zysk