Skip to main content

Spis treści:

Czy osoby niepełnoletnie mogą chodzić na siłownię? W świetle prawa nie ma dolnej granicy wieku, jeśli chodzi o korzystanie z klubów fitness. Nie oznacza to jednak, że osoby poniżej 18. roku życia mogą zapisać się na zajęcia w Twoim klubie na tych samych warunkach, co dorośli. Przeczytaj, jakie są zasady uczęszczania na siłownię przez niepełnoletnich.

 

Z klubów fitness chętnie korzystają ludzie w każdym wieku. Sport jest fantastycznym sposobem na fizyczne odstresowanie się, zadbanie o zdrowie i sylwetkę. Ma to na uwadze także młodzież, która coraz częściej decyduje się na tę formę aktywności.


Z kilku powodów niepełnoletnich klientów nie można traktować tak samo jak tych, którzy posługują się już dowodem osobistym. Jako osoba zarządzająca obiektem sportowym musisz wiedzieć, jakie są zasady korzystania z siłowni przez osoby, które nie ukończyły osiemnastki.

 

Siłownia a niepełnoletni. Co na to prawo?

Od ilu lat można chodzić na siłownię i czy prawo zabrania tego osobom niepełnoletnim? Nie ma w tej kwestii dolnej granicy wieku – młodzież jak najbardziej może korzystać z usług Twojego klubu (przy rozważaniu, od jakiego wieku można korzystać z siłowni, liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek, o czym piszemy w ostatnim akapicie). Pamiętaj jednak, że osoby między 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza dla Ciebie?


Aby osoba, która nie ma jeszcze 18 lat, mogła podpisać umowę na korzystanie z usług Twojego klubu, niezbędna jest zgoda jej rodzica lub opiekuna prawnego. Są dwie możliwości uzyskania takiej zgody:

 

  • w momencie podpisania umowy – tu sprawa jest prosta: rodzic nastolatka, który chce podpisać z Tobą umowę, pojawia się w klubie wraz z nim i udziela na to zgody.
  • w wyznaczonym terminie po zawarciu umowy – jeśli opiekun nie ma możliwości, by w momencie podpisywania przez podopiecznego umowy pojawić się w klubie, może potwierdzić jej zawarcie później. W takiej sytuacji podczas zawierania umowy z nastolatkiem musisz obowiązkowo wyznaczyć termin, w którym rodzic powinien potwierdzić swoją zgodę.

 

Umowa jest ważna od momentu jej zawarcia – potwierdzenie jej przez opiekuna prawnego jest tylko podstawą jej ważności. A co, jeśli w drugim opisanym scenariuszu rodzic nie potwierdzi swojej zgody na zawarcie przez dziecko umowy z klubem? Wówczas uznaje się, że nie została ona zawarta.


Pamiętaj, aby uzyskać od rodziców
oświadczenie dotyczące tego, że ma żadnych przeciwwskazań do korzystania przez nastolatka z siłowni. 

 

Nastolatek na siłowni – bezpieczny trening

Ciało nastolatka wciąż się rozwija. Choć w dzisiejszych czasach młodzież nierzadko wygląda bardzo dojrzale, organizm młodego człowieka wymaga innego traktowania, niż u osoby w pełni ukształtowanej biologicznie. Powinni mieć to na uwadze szczególnie ci nastolatkowie, którzy w krótkim czasie chcą uzyskać pożądane efekty (szczupłą sylwetkę lub rozbudowaną masę mięśniową).


Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia i nadmierne obciążanie organizmu mogą skończyć się poważnymi kontuzjami i przetrenowaniem
. Rolą rodziców i trenerów jest uświadamianie dzieci, jak szkodliwe może być dążenie do osiągnięcia powszechnie pożądanego wyglądu za wszelką cenę.


Bardzo ważna jest właściwa technika ćwiczeń. Młody klient siłowni powinien skupić się na wyczuciu poszczególnych grup mięśni i prawidłowym oddychaniu. Na start idealny będzie trening ogólnorozwojowy, który – zakładając ćwiczenie wszystkich partii ciała – pozwala na harmonijne wzmocnienie sylwetki.


Niestety nie każdy nastolatek będzie w stanie dobrać zestaw ćwiczeń tak, by trening był dla niego bezpieczny (ba, prawdopodobnie większość młodych ludzi będzie miała z tym problem). Dlatego ćwiczenia dla nastolatków powinny się odbywać pod okiem doświadczonego trenera. Taka osoba będzie w stanie zaplanować trening, który nie będzie szkodliwy, lecz będzie wspierał rozwój fizyczny młodego człowieka.  

 

Nie tylko trening. Dietetyk dla nastolatka

Trening fizyczny to nie wszystko. Należy zachęcać młodzież, by traktowała zdrowie holistycznie. Warto, aby poza regularnym wysiłkiem fizycznym, nastolatek dbał o właściwe odżywianie. Twój klub może być miejscem, w którym młodzież ma szansę całościowo kształtować dobre nawyki.


Jeśli współpracujesz z dietetykiem, możesz zaoferować młodszej grupie klientów spotkania poświęcone uzupełnianiu ćwiczeń zdrową dietą. Dobrym pomysłem może być opracowanie (we współpracy z trenerem i dietetykiem) specjalnego programu skierowanego do młodych ludzi, którego celem będzie budowanie dobrych nawyków i zwiększanie świadomości na temat ruchu i odżywiania.

 

A może siłownia dla dzieci?

Powyższe rady dotyczą dość wąskiej grupy użytkowników siłowni, tj. nastolatków od około 15. roku życia. Młodsze dzieci wymagają jeszcze innego podejścia, w którym duży nacisk kładziony jest m.in. na zabawę. Dla najmłodszych najlepszym pomysłem jest siłownia dla dzieci, która ma formę treningowego placu zabaw i jest prowadzona przez trenerów z wykształceniem pedagogicznym.

Leave a Reply