Spis treści:
Czy wiesz, że koszt pozyskania nowych klientów jest wyższy, niż koszt utrzymania obecnych? Działania marketingowe na rzecz zdobycia nowych użytkowników siłowni są oczywiście konieczne, ale nie wolno zaniedbywać osób, którzy już z Tobą ćwiczą. Przeczytaj, jak sprawić, by użytkownicy Twojego klubu zostali z Tobą jak najdłużej dzięki programowi lojalnościowemu.
Jako osoba zarządzająca klubem fitness prawdopodobnie kładziesz duży nacisk na to, by dotrzeć z informacją o swoich usługach do jak najszerszego grona osób. Słusznie – pozyskiwanie nowych klientów jest niezbędne, by utrzymać płynność finansową obiektu sportowego. Jednak zadaj sobie pytanie: czy równie mocno jak o nowych klientów dbasz o osoby, które już korzystają z Twoich usług?
Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, koniecznie zaplanuj działania skierowane do stałych bywalców Twojego klubu. Gdy klient nie będzie wystarczająco zaopiekowany, może zwyczajnie zrezygnować z Twoich usług na rzecz obiektu, który posiada bardziej konkurencyjną ofertę i daje mu więcej bonusów. Program lojalnościowy sprawi, że klienci będą bardziej związani z Twoim klubem fitness. Podpowiadamy, w jaki sposób premiować klientów za wybranie Twoich usług.
Program lojalnościowy – przykłady
Czym jest program lojalnościowy? To nic innego jak długotrwałe działania, które poprawiają customer experience i przyczyniają się do budowania pozytywnej relacji z użytkownikami klubu. A w konsekwencji – wydłużają cykl życia klienta.
Jak stworzyć program lojalnościowy, który przyniesie Twoim klientom realne korzyści? Możesz ugryźć temat na kilka sposobów. Zastanów się, na jakim działaniu klientów zależy Ci najbardziej (np. kupno długoterminowych wejściówek, częste wizyty) oraz jakie benefity możesz im zaoferować (np. zniżki na karnety, darmowe usługi, gadżety firmowe lub przekąski z baru).
- zniżka na długoterminowe karnety
Z czysto finansowego punktu widzenia bardziej opłaca Ci się pobierać opłaty za pojedyncze, droższe wejścia na siłownię. Warto jednak podejść do tego długoterminowo. Ludzie lubią oszczędzać – wykorzystaj to i nagródź tych, którzy zdecydują się związać z Twoim klubem na dłużej. Klient chętniej wybierze właśnie Twoją siłownię, jeśli zaproponujesz mu klikumiesięczny lub roczny karnet, który gwarantuje znacznie korzystniejszą cenę za zajęcia.
- punkty wymieniane na nagrody
W tym systemie podczas każdej wizyty w klubie klientowi przyznawane są punkty (ich liczba jest uzależniona od wydanej kwoty). Po zebraniu odpowiedniej ilości punktów klient może wymienić je na wybrane nagrody, np. napoje, batony czy gadżety sportowe.
Dobrym pomysłem jest wyznaczenie kilku progów, których przekroczenie gwarantuje otrzymanie coraz atrakcyjniejszych nagród, np. darmowej konsultacji u dietetyka, sesji z trenerem indywidualnym lub dużego rabatu na karnet. Działa tu zasada grywalizacji: wizja zdobycia bardziej wartościowych bonusów zachęci klienta do regularnych odwiedzin w Twoim klubie.
- punkty wymieniane na rabaty
W tak opracowanym programie zebrane punkty klient może w dowolnym momencie wymienić na rabaty, dopłacić nimi za wybrane usługi lub – jeśli zbierze ich wystarczająco dużo – zapłacić nimi w całości. System naliczania punktów powinien być prosty (np. każde wydane 10 zł w klubie to 1 punkt na koncie), aby klient szybko mógł oszacować, ile zyskuje przy każdym zakupie.
- wsparcie charytatywne
CSR (ang. corporate social responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, jest strategią, po którą firmy sięgają coraz częściej. Możesz wykorzystać ją przy programie lojalnościowym, umożliwiając przekazanie części lub całości zebranych środków na wybrany cel. Ludzie lubią pomagać, choć nie zawsze mają czas, by aktywnie się w to angażować. Jeśli ułatwisz im wsparcie celu bliskiego ich sercu, prawdopodobnie chętnie z tego skorzystają.
Program lojalnościowy zgodny z prawem
Program lojalnościowy musi być korzystny dla Twoich klientów, ale także bezpieczny dla Ciebie. Dlatego zanim oddasz go w ręce użytkowników upewnij się (najlepiej wspólnie z prawnikami), że jest on zgodny z prawem.
- Regulamin programu lojalnościowego
Przed zaproszeniem klientów do programu lojalnościowego przygotuj regulamin, który szczegółowo reguluje najważniejsze kwestie: kto jest organizatorem programu, kto może z niego korzystać (a kto nie) oraz jakie są zasady programu i warunki do jego przystąpienia. Nie zapomnij o RODO. Masz obowiązek udzielenia informacji o tym, kto jest administratorem danych klientów, w jakim celu dane będą przetwarzane i jakie prawa przysługują uczestnikom programu.
Używaj jasnego i precyzyjnego języka. Regulamin musi być napisany tak, aby użytkownicy nie mieli żadnego problemu z jego zrozumieniem.
- Program lojalnościowy a podatki
Czy program lojalnościowy wiąże się z koniecznością płacenia dodatkowych podatków? Program, w którym w zamian za kupno określonych usług klub gwarantuje nagrodę rzeczową, w świetle prawa jest sprzedażą premiową. Oznacza to, że w przypadku, kiedy wartość nagrody, jaką otrzymuje klient, jest większa niż 2000 zł, jako organizator jesteś zobowiązany odprowadzić 10% podatku dochodowego.
Win-win
Program lojalnościowy to inicjatywa, w której każdy wygrywa. Klient – oprócz zajęć, za które płaci – dostaje dodatkowe bonusy. Ty – zwiększasz szanse na to, że użytkownicy Twojego klubu zostaną z Tobą na dłużej.