Skip to main content

Spis treści:

Kogo widzisz, kiedy myślisz o klientach Twojego klubu? Prawdopodobnie są to osoby dorosłe, dla których aktywność fizyczna to sposób na poprawę kondycji i element stylu życia. Czy przyszło Ci do głowy, że w Twoim obiekcie mogą trenować także… dzieci? Przeczytaj, dlaczego warto stworzyć siłownię dla dzieci oraz jak przygotować obiekt i kadrę, aby prowadzić profesjonalne zajęcia fitness dla najmłodszych.

 

Jak wynika z badania TNS Polska Aktywność sportowa Polaków z września 2015 r., z siłowni najchętniej korzystają osoby w wieku 25-29 lat. W powszechnym wyobrażeniu typowy klient klubu fitness to właśnie millenials (ewentualnie przedstawiciel pokolenia X, który chce utrzymać sprawność fizyczną na wysokim poziomie). Tymczasem warto, żeby kluby otwierały się na osoby z innych kategorii wiekowych. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować się na szczególną grupę potencjalnych klientów, jaką są dzieci.

 

Siłownia dla dzieci – dlaczego warto?

Statystyki są alarmujące: aż 70% dzieci ma zbyt mało ruchu. Kiedyś swój wolny czas dzieci spędzały na podwórkach, dziś – zabawę na drabinkach zastąpiły gry na smartfonach. Brak ruchu mocno odbija się na zdrowiu, dlatego należy zachęcać pociechy do podejmowania aktywności fizycznej. Naprzeciw tej potrzebie mogą wyjść obiekty sportowe. Istnieje szereg korzyści płynących z korzystania z siłowni przez najmłodszych.

  • Poprawa stanu zdrowia

Ruch ma zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka. Dzięki dobrze dobranym ćwiczeniom ciało jest mocniejsze, poprawia się koordynacja ruchowa i wspierana jest prawidłowa postawa ciała. Korzystanie z siłowni to dobry sposób na profilaktykę chorób cywilizacyjnych, które coraz częściej dotykają najmłodszych, takich jak cukrzyca, otyłość czy depresja. 

  • Spożytkowanie energii

Regularny wysiłek pozwala w dobry sposób spożytkować energię dzieci (a tej często mają niemało). Co więcej, aktywne  dziecko to szczęśliwe dziecko – podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, które wpływają na dobre samopoczucie psychiczne. 

  • Budowanie dobrych nawyków

Czym skorupka za młodu nasiąknie… Warto mieć na uwadze to popularne powiedzenie przy planowaniu zajęć dla najmłodszych. Aktywne fizycznie dziecko z dużym prawdopodobieństwem wyrośnie na dorosłego, który dba o codzienną dawkę ruchu. 

  • Czas dla rodziców

Rodzicom, którzy zapisują swoje dzieci na dodatkowe zajęcia, zależy, aby były one prowadzone przez profesjonalistów. W przeciwieństwie do klubów fitness dla dorosłych, zajęcia w siłowniach dla dzieci powinny być zawsze prowadzone przez doświadczonych trenerów – a to oznacza, że czas, który pociecha spędza na siłowni, rodzice mogą zarezerwować dla siebie. 

Dzieci na siłowni. Jak przygotować klub dla najmłodszych?

Jak przygotować się na przyjęcie najmłodszych klientów? Poniższe podpowiedzi potraktuj jako obowiązkowe punkty do odhaczenia.

 

Wykwalifikowana kadra

Tradycyjna siłownia umożliwia klientom samodzielny trening z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. Siłownia dla dzieci powinna zakładać ćwiczenia pod okiem trenerów, którzy wiedzą, jak przebiega rozwój fizyczny najmłodszych. Znajomość anatomii dziecka i wiedza na temat możliwości młodego organizmu są kluczowe.

Zatrudniając swoją kadrę, zwróć uwagę na to, czy kandydaci posiadają wykształcenie pedagogiczne i doświadczenie w pracy z dziećmi. Właściwe podejście, łączenie ćwiczeń z zabawą i umiejętność nawiązania kontaktu z najmłodszymi to połowa sukcesu! 

 

Podział na grupy wiekowe 

Wprowadź podział na grupy wiekowe. Młodsze dzieci będą wymagały innego zestawu ćwiczeń i bardziej zabawowego podejścia, niż starszaki. Dla każdej z grup przygotuj inne ćwiczenia tematyczne, dostosowane do wieku i poziomu sprawności uczestników.

 

Odpowiedni sprzęt

Sprzęt do ćwiczeń siłowych dla dzieci różni się od maszyn przeznaczonych dla dorosłych. Jego budowa i wielkość powinny być dostosowane do gabarytów i możliwości najmłodszych klientów. Żywe kolory i fantazyjne kształty maszyn jeszcze bardziej zachęcą dzieciaki do korzystania z siłowni. 

 

Wystrój siłowni

Aspekt wizualny weź pod uwagę także podczas projektowania pomieszczeń, w których będą odbywać się treningi. Atrakcyjne kolory i kształty na ścianach sprawią, że siłownia będzie miejscem, do którego dzieci będą wracać z przyjemnością. 

 

Co jeszcze uwzględnić w ofercie dla dzieci?

Przemyśl wprowadzenie do oferty dodatkowych usług dla dzieci. Czy zatrudniasz osoby specjalizujące się w dziedzinach, które mogą być uzupełniające dla ćwiczeń siłowych? Jeśli nie, może warto rozważyć poszerzenie kadry o trenerów, którzy będą w stanie kształtować dobre nawyki dzieci w innych obszarach?

  • dietetyk dla dzieci

Usługi dietetyka będą świetnym uzupełnieniem oferty nastawionej na poprawę zdrowia dzieci. Na podstawie wywiadu i analizy wyników badań specjalista ds. żywienia będzie w stanie ułożyć dietę nastawioną na osiągnięcie konkretnych wyników (np. walka z nadwagą lub niedowagą, łagodzenie alergii czy walka z cukrzycą).

  • joga dla dzieci

Joga ma zbawienny wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Uczy szacunku do własnych ograniczeń, redukuje stres i wpływa na wzmocnienie i uelastycznienie ciała. Kluczowe jest jednak bezpieczne poszerzanie zakresu jego możliwości. Bez dobrego nauczyciela pozorne postępy mogą odbywać się kosztem nadwyrężania niektórych części ciała.

Podobnie jak podczas innych zajęć dla dzieci, na jodze nie można zapomnieć o elementach zabawy. Przy wprowadzaniu nowych asan nauczyciel może opowiedzieć ciekawą historię, która się z nimi kojarzy, lub zachęcić dzieci do wyobrażenia sobie, że są zwierzęciem, którego nazwę nosi dana pozycja.

 

Przygotuj dobrą ofertę

Pamiętaj, że choć będziecie pracować z dziećmi, oferta powinna zostać stworzona głównie z myślą o ich opiekunach – ostatecznie to oni podejmą decyzję o zapisaniu swojej pociechy na zajęcia w Twoim klubie. Podkreśl informacje szczególnie ważne z perspektywy rodzica: wykształcenie i doświadczenie kadry, bezpieczeństwo, jakie zapewnia dzieciom Twój klub, a także wymierne efekty, jakie osiągnęły maluchy, które ćwiczą pod okiem trenerów w Twoim obiekcie. 

 

Leave a Reply