Skip to main content

Spis treści:

Specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń jest jednym z większych kosztów, jakie musi ponieść właściciel przy otwarciu i rozbudowywaniu obiektu sportowego. Jedną z opcji sfinansowania na korzystnych warunkach drogich maszyn do ćwiczeń jest leasing. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć wzięcie sprzętu na siłownię w leasing i jak to wygląda w praktyce. 

 

Wyposażenie siłowni to zdecydowanie jeden z większych wydatków, które należy uwzględnić w biznesplanie – szczególnie na początku, kiedy trzeba kupić większość sprzętu. Koszt jednej dobrej jakości bieżni potrafi oscylować w okolicy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla niektórych przedsiębiorców są to kwoty zaporowe.

Na rynku dostępne są oczywiście maszyny nawet kilka razy tańsze, ale w ostatecznym rozrachunku kupno taniego sprzętu może się okazać jeszcze bardziej kosztownym rozwiązaniem. Niższa cena często przekłada się na gorszą jakość, a w konsekwencji – konieczność zakupu nowych maszyn po krótkim czasie. Co więcej, osoby, które decydują się na opłacenie karnetu w klubie fitness, mają konkretne oczekiwania – kiepski sprzęt może zwyczajnie zniechęcić klientów do ćwiczenia w Twoim klubie.

Leasing jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie dysponują środkami mogącymi pokryć koszt zakupu drogich maszyn. 

Czym jest leasing?

 

Leasing jest jednym z umownych stosunków cywilnoprawnych. Jego stronami są leasingodawca, czyli firma, która oddaje sprzęt do użytku, i leasingobiorca – czyli w tym przypadku Ty, jako właściciel klubu. Po zawarciu umowy na leasing sprzętu leasingodawca przekaże Ci prawo do korzystania z niego na ustalony okres. Jako leasingobiorca będziesz zobowiązany do opłacania rat leasingowych przez cały okres trwania umowy.

Twoje zobowiązania i korzyści wynikające z leasingu będą różne w zależności od tego, na jaką jego formę się zdecydujesz. Masz dwie możliwości:

 

  • leasing operacyjny – w tym wariancie przez cały okres trwania umowy sprzęt formalnie jest własnością leasingodawcy i to na nim spoczywa obowiązek amortyzacji. Po zakończeniu umowy możesz go wykupić na własność (ale nie musisz). W koszcie uzyskania przychodu możesz uwzględnić opłaty ratalne, opłatę wstępną i opłaty manipulacyjne.
    Umowa jest zawierana na okres dłuższy niż 40% określonego przez prawo czasu amortyzacji sprzętu.
  • leasing finansowy – sprzęt treningowy jest uznawany jako środki trwałe firmy, a po zakończeniu umowy staje się on Twoją własnością. W tym przypadku amortyzacja sprzętu jest po Twojej stronie. Kosztem uzyskania przychodów w leasingu finansowym są odsetki rat leasingowych (w koszta możesz też wliczyć odpisy amortyzacyjne).
    Umowę zawiera się na więcej niż 12 miesięcy. 

Leasing sprzętu na siłownię – dlaczego warto?

Jaki leasing wybrać, decydując się na tę formę finansowania? Mali i średni przedsiębiorcy decydują się najczęściej na leasing operacyjny. Dzięki temu w kosztach uzyskania przychodu mogą uwzględnić pełną wysokość rat leasingowych (a nie, jak w przypadku leasingu finansowego, ich część odsetkową).

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między leasingiem a kredytem (mając już jakieś doświadczenia z tym ostatnim). W porównaniu z kredytem leasing operacyjny wypada korzystniej pod kilkoma względami:

 

1. Mniej formalności

Zaciągnięcie kredytu wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i koniecznością dostarczenia szeregu dokumentów. Firmy leasingowe mają w tej kwestii o wiele mniej restrykcyjne wymagania, a decyzję podejmują często w ciągu jednego dnia. Leasing operacyjny jest też prosty do rozliczenia przez księgowość: leasingodawca co miesiąc przesyła fakturę, którą należy zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. 

 

2. Koszty leasingu

W przypadku leasingu operacyjnego kosztem uzyskania przychodu klubu jest pełna kwota rat leasingowych i opłata wstępna, co wyraźnie zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Leasingodawca, jako formalny właściciel sprzętu, ponosi też koszty ubezpieczenia sprzętu. 

 

3. Wpływ leasingu na zdolność kredytową

W przeciwieństwie do kredytu, leasing nie obniża zdolności kredytowej. Ewentualne opóźnienia w spłacie rat leasingowych nie zostaną też odnotowane w BIK. Warto jednak podkreślić, że jeśli nie będziesz płacić rat i leasingodawca wypowie Ci umowę, Twoim obowiązkiem będzie natychmiastowe zwrócenie sprzętu. 

 

Pamiętaj!

Dopilnuj, by leasingodawca sporządził protokół zdawczo-odbiorczy. Dokument, który dokładnie opisuje ilość, rodzaj i stan sprzętu, będzie zabezpieczeniem w przypadku ewentualnego sporu po zakończeniu umowy leasingu. Protokół podpisz dopiero w dniu odebrania sprzętu, kiedy sprawdzisz, że jego treść jest zgodna ze stanem faktycznym.


Formalności związane z leasingiem nie są wprawdzie tak skomplikowane, jak w przypadku kredytu, nie znaczy to jednak, że możesz podejść do tego zupełnie beztrosko. W grę wciąż wchodzą duże sumy pieniędzy, dlatego dokładnie przeanalizuj umowę (nie zaszkodzi skonsultować jej z prawnikiem).

Jeśli warunki, które zaproponuje Ci leasingodawca, budzą Twoje wątpliwości, nie zrażaj się, tylko poszukaj innej firmy. Na rynku jest ich naprawdę wiele – z pewnością znajdziesz taką, której oferta będzie Ci odpowiadała. 

 

Leave a Reply